Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa

1360 km na jednym tankowaniu

2021-10-11

Mirai ustanowił nowy rekord Guinnessa, przejeżdżając na jednym tankowaniu najdłuższy dystans wśród samochodów elektrycznych na wodorowe ogniwa paliwowe. Łącznie wodorowy sedan Toyoty pokonał 845 mil (1360 km), poruszając się po drogach południowej Kalifornii. Samochód zużył w tym czasie 5,65 kg wodoru, którego zatankowanie trwało 5 minut.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami oficjalna próba ustanowienia nowego rekordu była nadzorowana przez sędziego Guinness World Records® – Michaela Emprica. Zbiornik paliwa został zaplombowany na początku testu, tuż po zatankowaniu wodoru.

Za kierownicą wodorowego sedana Toyoty zasiadł Wayne Gerdes, kierowca zawodowo zajmujący się testowaniem zasięgu samochodów. Jako pilot towarzyszył mu Bob Winger. Kierowcy skoncentrowali się na osiągnięciu jak najniższego zużycia energii, ostatecznie uzyskując wynik 152 MPGe (13,8 kWh/100 km).

Testy trwały dwa dni i rozpoczęły się 23 sierpnia br. w Toyota Technical Center (TCC) w Kalifornii. To tutaj mieści się amerykańska centrala badań i rozwoju nad ogniwami paliwowymi Toyoty. Samochód pojechał najpierw na południe do San Ysidro, a potem na północ do Santa Barbara przez Santa Monica i Malibu autostradą Pacific Coast Highway. Wieczorem Wayne Gerdes wrócił do Toyota Technical Center, pokonując w tym czasie 473 mile (761 km).

Następnego dnia rozpoczął się drugi etap testów, który przebiegał głównie lokalnymi drogami. Samochód przejechał w tym dniu 372 mile (599 km), przedzierając się m.in. przez zakorkowane drogi w porannych i popołudniowych godzinach szczytu, w tym na autostradzie z San Diego do Los Angeles. Do siedziby TTC kierowcy dotarli już na resztkach wodoru. Świadkiem tego był Michael Empric, który następnie wraz z kierowcą Wayne’em Gerdesem sprawdził zaplombowany wlot paliwa i nadzorował jego otwarcie.

„Jako sędzia Guinness World Records® od 10 lat wielokrotnie obserwowałem niesamowite próby bicia różnego rodzaju rekordów, w tym wiele rekordów dystansu. Dwudniowy test Toyoty Mirai bez tankowania pokazuje siłę i możliwości technologii elektrycznego napędu na ogniwa paliwowe. To ta technologia razem z przemyślaną konstrukcją Toyoty Mirai umożliwiła ustanowienie tego historycznego rekordu” – powiedział Michael Empric.

W ciągu dwudniowych testów Toyota Mirai zużyła 5,65 kg wodoru. Po drodze minęła 12 stacji tankowania wodoru. Samochód nie wyemitował żadnych spalin ani CO2, a jedynie czystą wodę. Na tej samej trasie konwencjonalne auto benzynowe wyemitowałoby około 300 kg dwutlenku węgla.

Dowiedz się więcej

Nowa Toyota Hilux GR Sport Nowa Toyota Hilux GR Sport Wersja inspirowana rajdami Nowości z Toyota Kenshiki Forum Nowości z Toyota Kenshiki Forum Dowiedz się więcej GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 GR Yaris Sportowym Samochodem Roku 2021 Plebiscyt AutoBild Sportscars Aygo X i rezerwacje online Aygo X i rezerwacje online Zamówienia z pierwszeństwem realizacji Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Strategia Toyoty dotycząca aut elektrycznych Dowiedz się więcej Toyota dominuje na rynku flotowym Toyota dominuje na rynku flotowym Dane PZPM z listopada 2021 roku Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Toyota uruchomiła drugą linię produkcyjną silnika 1,5 l Poznaj szczegóły Toyota Yaris GR Sport Toyota Yaris GR Sport Zobacz nową wersję, która debiutuje w Europie Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Toyota a całkowicie bezemisyjna gama modelowa Dowiedz się więcej Toyota Dream Car Art Contest 2022 Toyota Dream Car Art Contest 2022 Zachęć dziecko do wzięcia udziału w XV edycji konkursu Prototypowy GR Yaris Prototypowy GR Yaris Dowiedz się więcej o eksperymentalnym modelu Nowa Toyota GR86 Nowa Toyota GR86 Trzeci globalny model z linii GR