1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota zajmuje 60% rynku taksówkarskiego w Hiszpanii
24 czerwca 2022

60% rynku taksówkarskiego w Hiszpanii zajmuje Toyota

Ekonomiczne i niezawodne rozwiązania marki zyskują na popularności

Toyota od lat legitymuje się silną pozycją w branży taksówkowej. W Hiszpanii marka jest zdecydowanym liderem sprzedaży nowych samochodów dla tej gałęzi transportu. Teraz Toyota Spain wprowadza nową ofertę skierowaną do taksówkarzy, opartą na gamie samochodów hybrydowych i elektrycznych zasilanych bateriami i wodorem.

Do Toyoty należy już ponad 60% rynku nowych samochodów dla firm taksówkowych w Hiszpanii. W dużych miastach, takich jak Madryt czy Barcelona, liczba ta jest jeszcze większa i sięga 80% zakupów tej grupy klientów.

Domyślnym modelem taksówki w Hiszpani był najczęściej Prius +, 7-osobowy minivan z napędem hybrydowym trzeciej generacji. Teraz Toyota proponuje taksówkarzom nową gamę modelową opartą na nowoczesnych zelektryfikowanych napędach:

  • hybrydzie czwartej generacji,

  • bezemisyjnym elektrycznym napędzie wodorowym drugiej generacji,

  • napędzie elektrycznym na baterie.

Toyota stara się uwzględnić potrzeby taksówkarzy i ich pasażerów, a także dążenie Hiszpanii i jej poszczególnych miast do ograniczania emisji spalin. W ofercie marki znajdują się 3 komfortowe sedany – Corolla Sedan Hybrid, Camry Hybrid oraz bezemisyjna limuzyna Mirai z elektrycznym napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Gamę zelektryfikowanych samochodów uzupełnia PROACE z silnikiem elektrycznym, który można przystosować do przewozu osób niepełnosprawnych. W ofercie dla branży taksówkarskiej dostępny jest także jego wariant z konwencjonalnym silnikiem wysokoprężnym. Wszystkie samochody są wyposażone w sygnalizatory z napisem TAXI na dachu, taksometr i drukarkę.

 

Toyota przygotowała także specjalną ofertę finansowania, przystosowaną do specyfiki firm taksówkowych. Samochody można zamawiać w całej sieci dilerskiej marki w Hiszpanii.

Wybrane i zatwierdzone modele miejskich taksówek Toyoty zostały zaprezentowane w czerwcu podczas Madrid Taxi Fair. Pojazdy te zostały zaakceptowane m.in. do użytku w metropolii Barcelony i na obszarze metropolitalnym Madrytu.

Hybryda idealną taksówką

Pojazdy z napędem hybrydowym cieszą się dużą popularnością wśród taksówkarzy. Hybrydy Toyoty zapewniają niskie koszty użytkowania, trwałość i niezawodność. Władze miast chętnie inwestują w nie z powodu niewielkich emisji spalin oraz cen zakupu na poziomie konwencjonalnych samochodów. Te same cechy przyciągają do Toyoty także innych klientów flotowych.

Corolla Sedan Hybrid to pojazd wyposażony w 1,8 l silnik o mocy 122 KM. W cyklu mieszanym zużywa on średnio od 4,4 l/100 km paliwa i emituje od 99 g/km CO2. Jest wyposażony m.in. w system multimedialny nowej generacji Toyota Smart Connect® z ekranem dotykowym HD, interfejsy Apple CarPlay* i Android Auto™, nawigację z mapami online i 4-letnią darmową transmisją danych oraz dodatkowym trybem offline, zaawansowane systemy bezpieczeństwa czynnego, ładowarkę indukcyjną telefonu czy wyświetlacz HUD na przedniej szybie. Napęd hybrydowy jest objęty 5-letnią gwarancją z limitem 100 000 km.

Camry to średniej wielkości sedan. W Europie sprzedawany jest wyłącznie z napędem hybrydowym 2.5 Hybrid Dynamic Force o łącznej mocy 218 KM. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,3 s, a jego zużycie paliwa wg WLTP wynosi od 5,3 l/100 km. Gwarancja na baterię hybrydową wynosi maksymalnie 10 lat.

Wodorowy sedan Mirai przyszłością branży taksówkowej

Mirai to zbudowany na platformie GA-L sedan, który coraz częściej jest wybierany przez firmy taksówkowe w Europie. Toyoty Mirai wożą pasażerów m.in. w Paryżu, Kopenhadze, kilku niemieckich miastach oraz w programach car-sharingowych KINTO (m.in. w Szwecji).

Pojazd ten jest wyposażony w elektryczny napęd o mocy 182 KM zasilany ogniwami paliwowymi. W ogniwach tych zachodzi reakcja wodoru z tlenem, w wyniku której uwalniane są elektrony i powstają cząsteczki wody. Ta zaawansowana technologia jest bardzo wydajna i bezpieczna.

Mirai zużywa średnio 0,84 kg wodoru na 100 km i nie emituje żadnych spalin, a jedynie wodę. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 9 s.

Elektryczny van Toyota PROACE

Uniwersalny van Toyota PROACE jest dostępny w 3 długościach nadwozia i w 2 wersjach – osobowej i dostawczej. Do wyboru jest zarówno napęd elektryczny, jak i silniki wysokoprężne. Samochód z łatwością można dostosować do własnych potrzeb za sprawą wielu konfiguracji nadwozia, drzwi, okien i liczby siedzeń, szerokiej gamy wysokiej klasy zabudów, w tym wersji przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Oferowane hiszpańskim firmom taksówkarskim samochody mają m.in. obniżoną podłogę w rejonie 3. rzędu siedzeń, ręcznie składaną rampę, zaczepy do wózka inwalidzkiego oraz pas bezpieczeństwa pasażera, specjalne oznakowanie na rampie, stopień boczny i uchwyty oraz oświetlenie LED w przedziale przeznaczonym do mocowania wózka inwalidzkiego.

Auto pomieści do 7 osób, jeśli wszystkie trzy rzędy siedzeń będą rozłożone. Po wprowadzeniu do wnętrza osoby na wózku inwalidzkim pozostaje miejsce dla 5 osób.

PROACE Electric jest napędzany silnikiem o mocy 136 KM, zasilanym baterią o pojemności 50 kWh lub 75 kWh. W zależności od wersji i wielkości baterii, jego średni zasięg wynosi od 196 km do 303 km.

* Apple CarPlay jest znakiem towarowym Apple Inc.